petak, 13. studenoga 2015.

Uređenje garsonjera/garsonijera

 Sve više se opredjeljujemo za kupovinu malih stanova, garsonjera / garsonijera. I ma koliko mislili da je malen stan lako opremiti i dekorisati to se mišljenje drastično mijenja kada se nađemo pred tim zadatkom. 
Uređenje manjih prostora uvijek je svojevrstan izazov. Bez obzira na veličinu stambenoga prostora, interijer mora biti dizajniran na način koji odgovara odvijanju funkcija kao što su komunikacija, odmaranje, higijena i spavanje. Kako veći broj stvari u manjim prostorima može lako „zašareniti“ i „zagušiti“ cjelokupnu atmosferu, stvarajući dojam neurednoga, kaotičnog prostora, potrebno je u ovakvim prostorima koristiti višenamjenski namještaj.

 U manjim prostorima preporučujem upotrebuu svijetle neutralne palete boja – kako na komadima namještaja, tako i na podnim oblogama. Bez obzira je li riječ o parketu ili laminatu  (koje će se pokazati najlakšima za održavanje) predlažem da razmotrite upotrebu prirodne boja drva.
Ako se odlučite za parket, za manje prostore predlažem što je moguće bojom i teksturom ujednačenije varijante, bez izrazitih godova. Bez obzira koju vrstu podne obloge odaberete, za manje prostore koristite obloge manjih formata (npr. parket 70×700 mm) jer korištenjem većih formata samo naglašavate manje dimenzije prostora. U malim stanovima ne savjetujem eksperimentiranja s miješanjem stilova. Kako je funkcionalnost iznimno važan čimbenik u svakom prostoru manje kvadrature, predlažem upotrebu laganoga namještaja jednostavnih modernih linija.
Osim ugradbenih ormara koji su iznimno praktični, ali i vizualno najmanje nametljivi, koristite samo niže i lakše komade namještaja – niske komode i ladičare, manje naslonjače i stolice nižih naslona i slično, jer takav namještaj će najmanje zakrčivati prostor.
Najfunkcionalnijim će se pokazati ugradbeni ormari s kliznim vratima (dobro rješenje za male prostore su i fronte „obučene“ u ogledala, što će prostor učiniti vizualno većim), umjesto većih kreveta sofe s mogućnošću razvlačenja te ugradnja polica u zidove (ako za to postoji mogućnost). U slučaju da ipak želite klasičan krevet, korisno je postaviti ga na podest, prostor ispod kojeg možete koristiti kao spremište a sam krevet koji je tako povišen danju može biti uz dodatke mnoštva jastuka svojevrsna lounge sofa.
Za ovakve prostore vrlo su prikladne stolice na rasklapanje, koje se mogu lako premjestiti i na balkon/terasu, a ukoliko nisu potrebne, pospremite ih uza zid ili iza stola gdje ne će sputavati nesmetan prolazak. Dodatnu uštedu prostora pružaju i razne varijante taburea čija se gornja konstrukcija otvara poput poklopca, a njegova unutrašnjost je zapravo velika kutija koja pruža dodatni prostor za spremanje stvari.
Namještaj skriven u namještaju zbog svoje funkcionalnosti sve je traženiji. Dobar primjer su stolići za kavu, koji sa svake strane sadržavaju mali tabure koji se po potrebi vade iz stolića, kao i tri ili četiri istovjetna stolića koji se mogu smjestiti jedan ispod drugog tako da ne zauzimaju puno prostora, a izvlače se prema potrebi.


četvrtak, 12. studenoga 2015.

Shabby chic interijeri: Stil, savjeti i ideje.

Shabby chic ili otrcani (pohabani) šik, postao je i kod nas u zadnjih par godina izuzetno popularan i omiljen stil uređivanja prostora. Shabby chic je u 90.-im godinama prvo preplavio Ameriku, populariziran od strane engleske dizajnerice Rachel Ashwell, a sam izraz  smišljen je još desetak godina ranije u  kultnom časopisu „The World of Interiors“. Termin ukratko označava moderan način korištenja i preuređivanja starinskih, novo-pohabanih ili već korištenih predmeta. 

Riječ “shabby” odnosi se dakle na  pohabanost, oštećenost ili jednostavno na znakove starenja, ali i neku vrstu osrednje kvalitete, a “chic” znači da je to pohabano, staro i osrednje u stvari u korak s trendom – ali na sofisticiran i moderan način. Shabby ili “otrcani” chic posljednjih godina je stekao mnogo poklonika, prije svega među onima kojima su estetski minimalizam i jarke boje dosadili. Restauriranje starih predmeta postaje sve popularnije, a bijela boja se lako uklapa svugdje. Sam shabby nema podstilova, ali je sastavni dio stilova kao što su vintage, romantic cottage i french country. Ovisno o načinu na koji se obradi komad namještaja, on može spadati u bilo koju skupinu i na taj način se prilagoditi prostoru. Najistaknutije karakteristike shabby chica su elegancija i duh romantike prošlih vremena. To je stil sa pričom, ima svoju prošlost i osobni karakter.Samo na prvi pogled prva i druga riječ u nazivu “Shabby chic” su kontradiktorne, ali ta izravna suprotnost zapravo je srce stila. Naime, shabby chic ide ruku pod ruku sa ženstvenošću i svaki prostor uređen u tom stilu prava je ženska oaza. Shabby chic stil prigrlile su prvenstveno žene kao odraz vlastite osobnosti i kreativnosti u uređivanju vlastitog doma od glave do pete pa tako on odiše romantikom i ženskom putenošću. U shabby chic stilu  može se urediti čitavo more uporabnih dekorativnih predmeta i predmetića, od velikih do malih, nakit, a tako se možemo i  odijevati…
No, shabby chic ne podrazumijeva nužno upotrebu starih i istrošenih  predmeta obrađenih na nov način, moguće je upotrijebiti i sve nove i lijepe stvari slijedeći nekoliko pravila o tome kako miješati različite stilove i obrasce u stvaranju eklektičnog izgleda. No, svakako je nemjerljiva ugoda preurediti nešto staro i dati mu novi šik  izgled, a pri tome izraziti svoju osobnost.
Glavna komponenta ovog stila je vintage i antikni namještaj od punog drva, obojen u mat bijelo ili u neku drugu nježnu pastelnu boju, te lagano izbrušeni rubovi.
Namještaj izrađen u shabby chicu je najčešće obojen u više slojeva, između kojih se još nazire podloga. Koriste se mat akrilne boje na bazi vode, pčelinji vosak, kist i brus papir. Možete ga uklopiti u razne stilove interijera. Podjednako će biti sastavni dio starinskog i moderno opremljenog stana.Pod najčešće krase antikne mat pločice ili svijetli mat parketi pa čak i brodski pod. Zidovi su uglavnom bijeli ili pastelni, ponekad i sa zidnim tapetima ili bijelom opekom.
Najčešće korištene boje: prljavo bijela, pastelno siva, pastelno plava, mint zelena, boja pudera pudera,pastelna boja lavande i blago roza.